Щороку 25 листопада світ відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, що знаменує початок 16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства (#16ДнівАктивізму).
Федерація профспілок України підтримує у цей важливий час для об’єднання зусиль, спрямованих на боротьбу з насильством, яке залишається серйозною перешкодою на шляху до досягнення ґендерної рівності.
У цей день профспілки у всьому світі закликають до ратифікації та впровадження Конвенції МОП №190 (C190) та Рекомендації МОП №206 (R206): ці міжнародні інструменти забезпечують ефективні механізми запобігання насильству, підтримки жертв та притягнення до відповідальності винних осіб.
Ґендерно зумовлене насильство особливо вражає жінок та працівників ЛГБТ+, які працюють як у формальному, так і в неформальному секторах.
«Гендерне насильство є основною перешкодою на шляху до гендерної рівності. Всі працівники, незалежно від їхнього статусу чи походження, заслуговують на захист від насильства та домагань», – наголосив Генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок Люк Тріангл.
Профспілки закликають уряди до гендерно-трансформаційних реформ, які включають:
- вдосконалення трудового законодавства;
- забезпечення гарантій зайнятості для жертв насильства;
- створення безпечних умов праці для всіх працівників.
Прогрес і нові виклики
У звіті Міжнародної конфедерації профспілок, виданому до п’ятої річниці прийняття Конвенції МОП C190, зазначено значний прогрес, досягнутий профспілками в усьому світі. Зокрема, жінки-члени профспілок продовжують відігравати ключову роль у боротьбі за робочі місця, вільні від насильства.
Однак виклики залишаються. Як показує Глобальний індекс прав МКП за 2024 рік, кількість порушень основних прав працівників у багатьох країнах зростає, що ускладнює зусилля з викорінення насильства на робочому місці.
Міжнародної конфедерації профспілок та її союзники запустили спеціальний веб-сайт, де представлені ефективні підходи до ратифікації та впровадження C190. Це допоможе профспілкам і організаціям із захисту прав жінок продовжувати створювати робочі місця, вільні від насильства.
У 2025 році світ відзначатиме 30-річчя Пекінської декларації. Профспілки наголошують на необхідності збільшення інвестицій у запобігання насильству та фінансування державних фондів та служб, що підтримують постраждалих.
Профспілки закликають до дій
Міжнародна конфедерація профспілок підкреслює, що створення справедливих і безпечних умов праці – це завдання кожного з нас. Настав час забезпечити, щоб всі працівники отримували гідність і повагу, на які вони заслуговують.
Інтернаціонал освіти, у свою чергу поінформував, що з гордістю бере участь у #16ДнівАктивізму проти гендерно зумовленого насильства і закликають членські організації у понад 140 країнах поєднуватися!
Інтернаціонал освіти закликає уряди ратифікувати та впроваджувати Конвенцію МОТ190 та інвестувати у Фонд інклюзивної, безкоштовної та гендерно-трансформуючої громадської освіти!
Глобальні профспілки спонукають разом крокувати до світу праці, вільного від насильства та дискримінації!